O nas

Pod tęczą szczęścia dla każdego dziecka

W naszym Stowarzyszeniu, jak w prawdziwej tęczy, jest wiele barw. To nasz znak rozpoznawczy. Jest u nas pięknie, bo niepełnosprawność jest piękna, kolorowa, wyrazista i bogata.

Stowarzyszenie Tęcza, jest ściśle związane z działalnością Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Nowym Sączu. Współpraca odbywa się w duchu partnerstwa i polega na prowadzeniu różnego typu działań na rzecz wychowanków SOSW. Tu też mamy swoją siedzibę.

Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia szukają dla naszych dzieciaków radosnego dzieciństwa. Staramy się przede wszystkim zmienić postrzeganie niepełnosprawności. Pokazujemy ją na rozmaitych spotkaniach, konferencjach i sympozjach szkoleniowych by wspólnie sobie z nią poradzić.

Przede wszystkim staramy się wspierać rodziny dzieci niepełnosprawnych. To oni pokazują im świat. Rodzice, których dzieci zmagają się z trudnościami na tle zdrowotnym, rozwojowym lub poznawczym mają przed sobą bardzo wymagające zadanie. I to właśnie im chcemy pomagać. Chcemy być obok, aby dawać im siłę, ale też służyć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Pomagamy też nauczycielom, terapeutom, specjalistom, którzy pracują w SOSW i nie tylko. Wspieramy ich inicjatywy lub dzielimy się zdobytym doświadczeniem. Wspieranie grona pedagogicznego to również cel naszej działalności.

Chcemy jeszcze bardziej otworzyć społeczeństwo na realia życia naszych podopiecznych, ich rodzin, ich otoczenia. Poprzez swoją działalność staramy się, by ludzie zrozumieli, że niepełnosprawność jest co prawda wyzwaniem, ale nie przeszkodą.

Ale na pierwszym miejscu zawsze są i będą nasi podopieczni. To dla nich wypełniamy naszą misję poprzez m.in.:

  • organizację imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym dla niepełnosprawnych wychowanków naszego ośrodka i ich rodzin;
  • organizację turnusów edukacyjno-terapeutycznych;
  • prowadzenie działalności umożliwiającej gromadzenie środków finansowych i materialnych na zakup wyposażenia, sprzętu, pomocy korekcyjnych, logopedycznych, terapeutycznych dla ośrodka i jego wychowanków;
  • organizację i wspieranie imprez, rajdów i wycieczek o charakterze integracyjnym;
  • podejmowanie działań związanych z organizacją pomocy w usamodzielnianiu się wychowanków naszego ośrodka;
  • inicjowanie, wspieranie finansowe oraz współuczestniczenie w działaniach na rzecz wszechstronnego rozwoju wychowanków i ich rewalidacji, rehabilitacji;
  • pozyskiwanie dotacji i dofinansowań dla wychowanków ośrodka;
  • pozyskiwanie sponsorów i darczyńców, którzy mogą udzielić stowarzyszeniu pomocy w realizacji celów statutowych;
  • organizację szkoleń, konferencji naukowych;
  • dofinansowanie różnych form kształcenia kadry oraz rodziców niepełnosprawnych wychowanków.

Rola

Dążymy do tworzenia otwartego środowiska, gdzie każde dziecko znajdzie miejsce dla siebie, niezależnie od swoich indywidualnych wyzwań. Promujemy równość i dostępność naszych programów dla wszystkich dzieci.

Odpowiedzialność

Jesteśmy zobowiązani do działania z najwyższą starannością i odpowiedzialnością, zarządzając zasobami Stowarzyszenia w sposób transparentny i etyczny, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę naszym podopiecznym.

Szacunek

Szacunek dla indywidualności każdego dziecka jest fundamentem naszej pracy. Uznajemy unikalność każdego podopiecznego. Podejmujemy działania, aby każde dziecko czuło się wartościowe, akceptowane i zrozumiane.

Współpraca

Wierzymy w siłę współpracy z rodzicami, wolontariuszami, lokalnymi społecznościami i innymi organizacjami. Razem pracujemy nad tworzeniem synergii, która przekłada się na lepsze wsparcie dla dzieci i młodzieży.

Misja Stowarzyszenia

Działalność Stowarzyszenia jest bardzo ściśle związana z działalnością Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu.
Współpraca odbywa się na zasadzie partnerstwa i polega na prowadzeniu różnego typu działań na rzecz wychowanków SOSW.

Dzięki współpracy z SOSW Stowarzyszenie ma siedzibę w budynku Ośrodka, dostęp do większości pomieszczeń – dydaktycznych, świetlicowych, sanitarnych itp., do dyspozycji jest sprzęt komputerowy i biurowy, a także większość sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego, będącego na wyposażeniu Ośrodka. Bardzo istotne jest to, że Stowarzyszenie nie ponosi kosztów administracyjnych i eksploatacyjnych, dochody Stowarzyszenia w całości przeznacza się na cele statutowe.

Cele stowarzyszenia realizowane są przez:

  • organizację imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym dla niepełnosprawnych wychowanków naszego ośrodka i ich rodzin;
  • organizacja turnusów edukacyjno-terapeutycznych;
  • prowadzenie działalności umożliwiającej gromadzenie środków finansowych i materialnych na zakup wyposażenia, sprzętu, pomocy korekcyjnych, logopedycznych, terapeutycznych dla ośrodka i jego wychowanków;
  • organizację i wspieranie imprez, rajdów i wycieczek o charakterze integracyjnym;
  • podejmowanie działań związanych z organizacją pomocy w usamodzielnianiu się wychowanków naszego ośrodka;
  • inicjowanie, wspieranie finansowe oraz współuczestniczenie w działaniach na rzecz wszechstronnego rozwoju wychowanków i ich rewalidacji, rehabilitacji;
  • podejmowanie innych działań związanych z pozyskiwaniem dotacji i dofinansowań dla wychowanków ośrodka;
  • pozyskiwanie sponsorów, darczyńców i innych podmiotów, które mogą udzielić stowarzyszeniu pomocy w realizacji celów statutowych;
  • organizację szkoleń, konferencji naukowych;
    dofinansowanie różnych form kształcenia kadry oraz rodziców niepełnosprawnych wychowanków.

Naszymi działaniami obejmujemy ok. 400 wychowanków, mieszkańców Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego i limanowskiego.
Naszą działalność życzliwie wspierają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Korzystamy z dofinansowań PCPR do zadań z zakresu sportu kultury, rekreacji, turystyki osób niepełnosprawnych oraz wykonujemy zadania publiczne z zakresu sportu i rekreacji oraz promocji zdrowia dotowane przez Urząd Miasta Nowego Sącza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wspierającym nasze Stowarzyszenie poprzez 1,5% podatku.

Składamy serdeczne podziękowania osobom fizycznym oraz firmom, które wspierają nasze działania.

Misja
Misja "Tęczy" to stworzenie środowiska, w którym każde dziecko, niezależnie od swoich potrzeb, może rozwijać swoje umiejętności i pasje w bezpiecznym oraz wspierającym otoczeniu.